O Balonach

 

 

Balony możemy podzielić na dwie podstawowe kategorie:

 

- Foliowe

- Lateksowe

 

 

Balony Foliowe:

 

Charakteryzują się o wiele większą trwałością niż balony lateksowe. Balonów foliowych nie zabezpieczamy żelem uszczelniającym z uwagi na to że folia nie rozciąga się pod wpływem napełnienia ich helem przez co gaz się tak szybko z niego nie ulatnia. Balony foliowe powinny być przechowywane w miejscu suchym o temperaturze pokojowej co gwarantuję najdłuższy czas unoszenia się.

 

Negatywny wpływ może mieć np:

- klimatyzacja;

- przechowywanie balonów przez dłuższy okres czasu w zbyt niskiej lub wysokiej temperaturze

- obijanie i ściskanie balona

- wystawianie na oddziaływanie źródeł ciepła oraz promieni słonecznych;

 

Balony Kurczą się pod wpływem zimna oraz mogą powiększyć swoją objętość przy zmianie temperatury na wyższą niż ta w momencie pompowania. Balony w sprzyjających warunkach unoszą się od 10 do 30 dni w zależności od stosowania się do zaleceń wymienionych wyżej. Przy czym po około 4- 5 dniach zaczyna być widoczna utrata helu. Po zejściu helu z balona foliowego istnieje możliwość ponownego napełnienia go gazem czyli jest wielokrotnego użytku.

Podczas napełnienia balona mieszanką helu oraz powietrza będzie unosił się o wiele krócej z uwagi na to że cząsteczki powietrza będą wypychały cząsteczki helu ponieważ są większe.

 

Balony Lateksowe :

 

Balony lateksowe latają o wiele krócej od balonów foliowych ponieważ po napompowaniu zwiększa on kilkukrotnie swoją wielkość co skutkuję większymi porami przez które z łatwością przenikają małe cząsteczki helu. Dobrej jakości balon lateksowy po napełnieniu helem lata od 8 do 12 godzin.

 

Na trwałość balona ma wpływ wiele czynników między innymi:

 

- przechowywanie balonów przez dłuższy okres czasu w zbyt niskiej lub wysokiej temperaturze

- obijanie i ściskanie balona ( zdecydowanie skraca czas latania)

- wystawianie na oddziaływanie źródeł ciepła oraz promieni słonecznych

- klimatyzacja

- wielkość balona ( balony które mają więcej cali będą latały dłużej )

 

Aby zwiększyć żywotność napompowanego balona należy zastosować specjalny żel uszczelniający,  który skleja go od środka Po odpowiedniej aplikacji, rozmasowaniu go po strukturze balona oraz wyschnięciu w ciepłym miejscu balon unosi się od 2 do 5 dni.